Źródła mineralne czyli rashaan

Źrodełko lecznicze do obmywania oczu.




Dostawa wód mineralnych.
Słowo rashaan (wym. arszaan) oznacza po mongolsku źródło bądź źródła mineralne. Od wieków znane i wykorzystywane przez Mongołów w celach leczniczych i wypoczynkowych źródła wód mineralnych pozostają ważną częscią lokalnego folkloru i doskonale wpisują się w mongolski etos związku ze środowiskiem naturalnym jak i tradycję mongolskiej medycyny naturalnej, od wieków niezmiennie pozostając głęboko poważanym remedium na wszelkiego rodzaju dolegliwości. Jeśli chodzi o kwestie leksykalne, zasadnicza różnica pomiędzy rashaan a bulag jest taka, iż to pierwsze zawsze implikować będzie zdrowotne właściwości wypływającej ze źródła wody, drugie zaś oznaczać będzie źródełko “zwykłej” wody. Mongolskie wody mineralne dzielą się na dwa główne rodzaje – źródła ciepłe i źródła lecznicze. Źródła ciepłe khaluun rashaan (wym. chaluun arszaan) to zazwyczaj dobrze znane także w innych częściach świata źródła siarkowe. Polecane są zazwyczaj dla osób z dolegliwościami reumatycznymi, bólami stawów i kości, problemami mięśniowymi czy stanami pourazowymi, natomiast osoby z nadciśnieniem, problemami z krążeniem bądź cierpiące na problemy sercowe nie powinny zażywać zbyt intensywnych kąpieli. Zwyczajowy zalecany czas kąpieli to ok 15 czy 20 minut zaleca się także obmywanie i masowanie danej części ciała wodą termalną. Zanurzenie w basenie nie powinno przekraczać linii splotu słonecznego ze względu na wzmożenie ciśnienia w górnej częsci ciała.


* * *


Ofiarne owoo poświecone lokalnym źródłom mineralnym.
Bujna roślinność dokoła źródeł mineralnych.


Ofiarny kamień z inskrypcjami tybetańskimi w pobliżu źródeł mineralnych.

Punkt czerpania arshaan


Typowa jama błotna.
  Źródła wody pitnej są równie oblegane zarówno przez zdrowych i chorych jak źródła termalne. Na terenie całego kraju znajdą się oczywiście źródła leczące wszelkie poszczególne dolegliwości i części ciała czy narządy, zwyczajowo przyjmuje się jednak, że dane źródło wpływa zbawiennie na jeden konkretny narząd wewnętrzny bądź grupę narządów. Mamy więc źródła lecznicze dla wątroby, serca, żołądka, jelit, nerek. Często wpływ wód mineralnych jest zawężony tak mocno, że określone jest nawet czy dane źródło wpływa pozytywnie na lewą czy na prawą nerkę bądź lewe czy prawe oko – każde z nich posiadać może osobne źródełko.

Tablica informacyjna przy źródłach Cagaan Tolgoi
W wypadku wód zalecanych dla oczu służą one oczywiście do obmywania. Woda powinna być pita świeżo ze źródła, co nie przeszkadza oczywiście napełniać całych baniaków dziesiątkami litrów leczniczego nektaru, który następnie odbędzie podróż do ojczystej krainy pielgrzymujących do źródeł rodzin. Zazwyczaj zaleca się dawkowanie wód przez konkretny okres czasu najpierw stopniowo zwiększając, a następnie zmiejszając przyjmowaną dawkę aż do ponownego osiągnięcia tej początkowej. Mineralna rashaan do picia jest obecna także w miastach na półkach sklepowych. Poznać ją można po brązowym kolorze butelek, w które jest butelkowana. Nie są to jednak typowe wody uzdrawiające, a po prostu wody bogate w minerały o charakterystycznym pylistym smaku pochodzące z konkretnych znanych ujęć. Źródłom zdrowotnych wód często towarzyszą także kąpiele w uzdrawiających błotnych jamach czy bajorkach. Efekt działania ma być zazwyczaj podobny do działania gorących źródeł tj. leczyć dolegliwości stawowe, mięśniowe, skórne czy działać przeciwbólowo, przeciwzapalnie czy regeneracyjnie.
Źródełko "na żołądek" z opisem na kamieniu obwiązanym szarfami ofiarnymi. Brzeg rzeki Chanui.









Miejsca bogate w źródła rashaan są często popularnymi miejscami wypoczynku i spędzania wolnego czasu czy weekendowego campingu wśród Mongołów, miejscami często postrzeganymi jako swoiste sanatoria. Dookoła bardziej znanych źródeł coraz częściej wyrastają tereny wypoczynkowe bądź nawet ośrodki turystyczne, szczęśliwie jednak większość ze źródeł pozostaje wciąż po prostu bogactwem ludowym.
Źródła mineralne o świcie widziane ze szczytu pobliskiej góry.